BİZ KENDİ ALANIMIZDA NE YAPTIĞIMIZI ÇOK İYİ BİLİYORUZ. NEDEN AİLE OFİSİ ALANI HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ SAHİBİ OLALIM?

Biz yatırımlarımızı tek bir stratejiye odaklı olarak yönetiyoruz; ki bu strateji “Girişim Sermayesi” gibi farklı firmaları iştirak ettiğimiz, yönettiğimiz ve çıkış yaptığımız bir model şeklinde düşünülebilir. Sadece iyi bildiğimiz alanlarda ve modellerle büyümek istiyoruz. Ne zaman aile ofisi sayılırsınız? Aile ofisleri nasıl yatırım yapar? Ne zaman ve neden aile ofisi kurmalıyım? Bir aile varlık uzmanının bana ne faydası olur?”

    

ULUSLARARASI YATIRIMLARIMIZA DEVAM EDİYORUZ – HANGİ HEDEF ÜLKELER; NASIL ve NEDEN?    

“Biz pek çok farklı hedef ülkede varlıkları olan bir aileyiz. FATCA, AML, ve bu gibi kural ve yasal mevzuatlardan haberdarız. Hangi hedef ülkeler ve yapılar, kısa, orta, uzun dönemde; ailemizin ve operasyonlarımızın devamı için; hangi farklı değişkenler açısından doğru adres olur?”


AİLE YATIRIMLARIMIZ İÇİN ORTAK YATIRIMCILARA SICAK BAKIYORUZ. BİZE EN UYGUN ORTAK YATIRIMCILAR KİMLER OLUR?

“Biz varlıklarımızın çoğunu, kendi aile ofisimiz üzerinden yöneten bir aileyiz ve gelişmekte olan piyasalarda da direk yatırımlarımız var. Tercih ettiğimiz strateji ve hedef yatırımlarımız için bize en uygun ortak yatırımcılar kimler olur?”

   

VARLIĞIMIZI YÖNETMEK ÜZERE BİZE ÖZEL BİR VARLIK YÖNETİM ŞİRKETİ KURDUK.

“Biz varlıklarımızın önemli bir kısmını yönetmek üzere bize özel bir varlık yönetim şirketi kurduk. Şirket, sadece likit yatırımlar yapmakta. Ailemizin farklı ihtiyaçlarını bu şirket üzerinden yönetmemekteyiz; şirket sadece varlığımızın onlara emanet ettiğimiz kısmının yönetiminden sorumlu.” 


NESİLLER ÖTESİ YAKLAŞIMIN PRATİKTE UYGULANMASININ ZOR OLDUĞUNU TECRÜBE ETTİK. ALANDAKİ EN İYİ ÖRNEKLERİ ÖĞRENMEK İSTERİZ.

“Ailemiz varlık yönetim alanı ile oldukça tanışık; hatta bir noktada kendi yapımızı kurduk ve anayasamızı oluşturduk. Nesiller ötesi bir yaklaşımı hayata geçirmekte zorlandık; aileyi ilgilendiren içsel hususlar ve öncelikler ile, teknik taraftaki öncelikleri bütünleştirmenin güç olduğunu tecrübe ettik. Bizim gibi aileler için en iyi örnekleri ve uygulamaları öğrenmek isteriz.”   

   

ULUSLARARASI YATIRIM FIRSATLARI İLE İLGİLENMEKTEYİZ.

“Biz bir dünya deviyiz ve özel varlıklarımız da dahil olmak üzere çoğu yatırımlarımızı şirket bilançolarımız üzerinden yönetmekteyiz. Alternatif yatırım yönetimi alanında küresel büyümeyi, en iyi alternatif yatırım yöneticilerinden birini satın almak yöntemi ile düşünebiliriz. Bizim için doğru satın alım hedefleri kimler olur?”

 


AİLE OFİSİ ÇÖZÜMÜ AŞİNA OLDUĞUMUZ BİR KONU DEĞİL, BİLGİ ALMAK İSTERİZ.

“Aile ofisi’nden bahsetmektesiniz. Aile ofisi nedir? Bir aile ofisi ile aile işi arasında ne fark var? Aile ofisi çözümü bizim için doğru çözüm mü? Varlığımızın hangi kısmı için aile ofisi çözümünü düşünmeliyiz? Özel bankacılığın, aile ofisi çözümünden ve onun da geleneksel varlık yönetiminden farkı nedir? Aile ofisleri nasıl yatırım yapmakta?”

   

DEĞERLER & YAPILAR? VARLIĞIN AMACI?  

 “Biz ailede ikinci nesil temsilcileriyiz. Nereden başlayalım? Dikkat etmemiz gereken aile değerleri nelerdir? Aile Anayasası ile Aile Varlık Anayasası arasında ne fark var? Yönetişimi sağlamakta yapılar ne derece etkin? “Varlığın Amacı” ile neyi ifade etmektesiniz? Yapılarımızla değerlerimiz arasındaki bütünselliği nasıl sağlarız?”